Sport. To lubię

11.04.2024 Aktualności

No weź bądź modry... i namów dziecko na ruch

Podrywamy dzieci z kanapy razem z Tomkiem Rożkiem, Anną Lewandowską i Fundacją Nauka. To Lubię! Zostaliśmy partnerem merytorycznym akcji Sport. To Lubię, która ma prosty, ale bardzo ważny cel: rozkochać dzieci w sporcie i pomóc im i ich rodzicom wspólnie budować zdrowe nawyki. Swoją wiedzą i umiejętnościami dzieli się zespół naszej uczelni składający się z prof. Doroty Groffik, dr Beaty Juras, dr Anny Akbas, pod okiem rektora prof. dr. hab. Grzegorza Jurasa.

Od dłuższego czasu widzimy spadek aktywności fizycznej dzieci. Szczególnie w grupie wiekowej 6-10 lat, której dotyczy projekt. W czasach, kiedy ekran stał się nieodłącznym towarzyszem zarówno dużych, jak i małych, polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a lekcje WF-u tracą na atrakcyjności w oczach uczniów, projekt „Sport. To Lubię” staje w obronie zdrowia i radości płynącej z aktywności fizycznej. Codzienny ruch pokazuje jako coś przyjemnego, łatwego i niewymagającego dużego nakładu czasu czy pieniędzy.

Projekt ma zachęcić dzieci do ruchu, szczególnie z rodzicami, którym to pomaga odkryć przyjemność ze wspólnej aktywności z dzieckiem. Rola rodziców, w tej grupie wiekowej jest nieoceniona. Ich zadaniem jest nie tylko motywowanie dziecka, czy pokazywanie mu nowych form aktywności, ale też bycie dla niego przykładem.

Wszystkim zależy na realnej zmianie, dlatego w tym projekcie prowadzi ona przez wiedzę i dobrą edukację. Pokazujemy, jak niewielkie zmiany – samochód na rzecz roweru, schody zamiast windy czy urozmaicenie spaceru o biegi do wskazanego miejsca - pozwalają zwiększyć aktywność dzieci i rozkochać je w ruchu. W ramach projektu, z naszym wsparciem merytorycznym powstała m.in. książka dla dzieci, seria Active Booków, ćwiczenia ogólnorozwojowe dla najmłodszych czy darmowe poradniki dla rodziców.

Więcej o akcji przeczytacie na stronie www.sporttolubie.pl. Tam też znajdziecie wszystkie materiały edukacyjne tworzone w ramach akcji. Zachęcamy do dołączenia.