Z RYNKU DO RYNKU 2018 – VIII rekreacyjny przejazd rowerowy na trasie Katowice-Kraków

Bez mała 200 kolarzy, amatorów i zapaleńców, w tym również tych związanych z kolarstwem na co dzień, w sobotę - 9 czerwca wzięło udział w organizowanym przez grupę kolarską AZS AWF Katowice wydarzeniu Z RYNKU DO RYNKU 2018.

Wydarzenie wpisało się już na stałe w kalendarz imprez rowerowych organizowanych na terenie województw śląskiego i małopolskiego, a liczba chętnych do przejazdu malowniczą trasą wielokrotnie przekraczała możliwości organizacyjne.

Warto zaznaczyć, że tegoroczny rajd miał aż 4 patronów: Marszałków Województw Śląskiego i Małopolskiego oraz Prezydentów Miast Katowic i Krakowa. Partnerami wydarzenia były również miejscowości na trasie przejazdu: gmina Zielonki i Sułoszowa oraz Miasto Bukowno, Sosnowiec i Olkusz.  

W sobotni poranek pogoda dopisała. Zapowiadano pełne Słońce, a na trasie delikatny wietrzyk i umiarkowane zachmurzenie – idealne warunki na wycieczkę rowerową. Już od godziny 7:20 na Placu Kwiatowym katowickiego Rynku można było spostrzec pierwszych uczestników odbierających numery startowe i tym samym potwierdzających udział w imprezie. U wszystkich, prócz niezbędnego sprzętu widać było, że każdy spakował na drogę dobry humor i chęć ukończenia trasy.

Jak co roku przejazd został zabezpieczony przez Policję wojewódzką i oddziały miejscowe. Nie zabrakło również karetki Safety Service oraz pojazdu technicznego PMBike, serwisującego rowery na trasie. Około godziny 8:15 grupa opuściła Katowice udając się w podróż przez kolejne miejscowości aglomeracji śląskiej, a następnie malowniczymi ścieżkami Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W tym roku dodatkową atrakcją był przejazd naszej grupy dookoła olkuskiego rynku. Poza Olkuszem pojawiliśmy się jeszcze m.in. w Sosnowcu i Zielonkach oraz Bukownie i Sułoszowej, w których mieliśmy krótki postój przed tryumfalnym wjazdem do Miasta Królów Polskich. Meta naszego przejazdu mieściła się na Placu Szczepańskim przy Rynku Głównym w Krakowie.

A tam, jak co roku, na przybyłych uczestników czekał już szlachcic tym razem w towarzystwie krakowianki, który wraz z przedstawicielem Prezydenta Miasta Krakowa powitał naszą zakręconą rowerowo grupę. Po tym nastąpiło tradycyjnie krótkie, ale treściwe podsumowanie doktora Mikruta oraz podziękowania dla uczestników i wszystkich służb dotrzymujących towarzystwa na całej długości trasy. Impreza po raz ósmy zakończyła się pełnym sukcesem, a na profilu facebookowym wydarzenia uczestnicy prześcigali się w pisaniu pozytywnych komentarzy oraz pytań o kolejne rowerowe przedsięwzięcie.

Jak co roku na uczestników czekał zorganizowany transport pociągiem PolRegio. Pewnie znaleźli się jednak i tacy, którzy wrócili do domu tak samo rowerowo, jak przyjechali do grodu Kraka.

Wydarzenie: Z RYNKU DO RYNKU 2018 przeszło już do historii, choć wspomnienia i opowieści z trasy przejazdu będą z uczestnikami jeszcze długo. Dla organizatorów teraz nastanie czas podsumowania wydarzenia, by po pełnym zamknięciu imprezy myśleć już o planach na kolejną edycję.

Zapraszamy na relację filmową:

https://youtu.be/OWdFQzDvTPQ

ZDJĘCIA

 

 

 

Oskar Kozikiewicz