Z RYNKU DO RYNKI 2019 – IX rekreacyjny przejazd rowerowy na trasie Katowice-Kraków

Oskar Kozikiewicz

To już po raz dziewiąty, grupa amatorów i zapaleńców tym razem 150 kolarzy, w sobotę - 25 maja wzięła udział w organizowanym przez AZS AWF Katowice wydarzeniu Z RYNKU DO RYNKU 2019. Przedsięwzięcie wpisało się już na stałe w kalendarz imprez rowerowych organizowanych na terenie Śląska i Małopolski, a liczba chętnych do przejazdu malowniczą trasą wielokrotnie przekraczała możliwości organizacyjne. Należy podkreślić, iż tegorocznemu rajdowi patronowali:

- Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski,

- Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski,

- Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa,

- Partnerstwo Miasta Krakowa.

Sobotni poranek był początkiem tzw. okna pogodowego, które uchyliło się po kilkudniowych ulewach. Spełniły się zapowiadane prognozy i pełne słońce, a na trasie towarzyszył delikatny wietrzyk i umiarkowane zachmurzenie – idealne warunki na całodniową wycieczkę rowerową. Już od godziny 7:20 na Placu Kwiatowym katowickiego Rynku można było dostrzec pierwszych uczestników weryfikowanych przez służby organizatora. Na szczególne uznanie zasługuje kilkunastoosobowa grupa, która by dotrzeć na czas do Katowic, wyruszyła o północy z Krakowa! U wszystkich prócz niezbędnego sprzętu dopisywał dobry humor, uśmiech na twarzy oraz chęć zmierzenia się ze 100 kilometrową trasą przejazdu nikogo nie opuszczała.

Jak co roku przejazd został zabezpieczony przez Policję wojewódzką i oddziały miejscowe. Bezpieczeństwo uczestników zapewniała dodatkowo Agencja Asekuracji i Ochrony Certum Sp. z o.o.  Nie zabrakło zabezpieczenia medycznego Safety Service oraz pojazdu technicznego Bikershop and Ski, serwisującego rowery na trasie. Około godziny 8:15  peleton ruszył z katowickiego rynku, by następnie udać się w rowerową podróż przez kolejne miejscowości aglomeracji śląskiej oraz malowniczymi ścieżkami Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Chwile zasłużonego odpoczynku zapewnił MOSiR Bukowno, a następnie Gmina Sułoszowa. Zwieńczeniem przejazdu był tradycyjnie tryumfalny wjazd do Miasta Królów Polskich. Meta usytuowana była na Placu Szczepańskim tuż przy Rynku Głównym w Krakowie.

Tym razem przybyłych uczestników przywitały urocze krakowianki, które wręczyły każdemu pamiątkowy medal. Krótkie, podsumowanie doktora Mikruta spotkało się niedosytem w postaci pytań o następne rajdy. Przed nami więc kolejne wyzwania, tym bardziej że za rok przypada dziesiąta, jubileuszowa edycja ZRYNKU DO RYNKU na trasie Katowice-Kraków.

Podobnie jak w poprzednich latach tegoroczne wydarzenie spotkało się z organizacyjnym i finansowym wsparciem ze strony UM Katowice.  Powrotny transport uczestników zapewniło PolRegio Przewozy Regionalne Oddz. Kraków, dodatkowo podstawiając bus na sprzęt rowerowy. Imprezę wsparła również firma: ADRIAN Rowery Tychy. Najstarszej uczestniczce i uczestnikowi, którzy ukończyli pełen dystans weekendowe pobyty ufundował Hotel Podium w Wiśle.

Wydarzenie: Z RYNKU DO RYNKU 2019 przeszło już do historii. Z pewnością wspomnienia i opowieści z trasy przejazdu pozostaną jeszcze długo w pamięci. Zapraszamy na relację filmową:

https://www.youtube.com/watch?v=7Ug-F_nXHwA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0GWxxVRDAs1c4ItTg_vo1eTRcqAScffJI2bqaA8gwBCjKz4pU3UW28Yv4

GALERIA ZDJĘĆ