Rejs w ramach promocji 50-lecia AWF Katowice

Oskar Kozikiewicz

Szanowni Państwo,
W 2021 roku planowany jest rejs w ramach promocji 50-lecia AWF Katowice na trasie – z Gliwic do Iławy + Mazury w terminie maj – sierpień 2021. Zapraszam wszystkich chętnych do współpracy przy organizacji naszego przedsięwzięcia - szczegóły w załączeniu.

W 2018 roku na Wydziale Zarządzania Sportem i Turystyką rozpoczęliśmy projekt polegający na opracowaniu modelu, a następnie wykonaniu nietypowej jednostki pływającej. Wychodząc naprzeciw postępującemu rozwojowi w zakresie elektromobilności oraz promując ekologiczne rozwiązania w turystyce wodnej w projektowanym jachcie zdecydowano się na zabudowanie jako głównego napędu silnika elektrycznego (indukcyjnego, asynchronicznego). Prace koncepcyjne wraz z budową prototypu trwały około 18 miesięcy. W lipcu 2020 roku jacht został zwodowany i poddany testom nautycznym. Nietypowy design i widoczne oznaczenia naszej uczelni z dopełnieniem ECO oraz logo 50-lecia AWF Katowice wzbudzały olbrzymie zainteresowanie podczas pierwszych prób jachtu na Mazurach. Jego nowatorski charakter, w tym szczególne parametry i atrybuty wielokrotnie inicjowały dyskusje nad uwarunkowaniami stosowania napędu elektrycznego na jednostkach pływających. Prowadzone podczas testów badania w warunkach rzeczywistych wykazały zasadność zastosowania napędu elektrycznego do tego typu konstrukcji.