Memoriał Zbigniewa Czajkowskiego - Puchar Polski w szpadzie

Oskar Kozikiewicz


Zarząd Klubu Sportowego AZS AWF Katowice ma zaszczyt zaprosić na organizowane przez nas zawodny szermiercze, z cyklu Pucharu Polski w szpadzie kobiet i mężczyzn – Memoriał im. Profesora Zbigniewa Czajkowskiego.

Zawody odbędą się w dniach 22-23.02.2020 na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, jako jedna z imprez uświetniających obchody 50 lecia katowickiej AWF.

Cykl zawodów Pucharu Polski jest całorocznym wiodącym zadaniem Polskiego Związku Szermierczego, którego jedna edycja, w uznaniu poziomu organizacji dotychczasowych imprez, została przyznana naszemu klubowi.

W zawodach wystartuje ponad 200 szpadzistek i szpadzistów z Polski i zagranicy, w tym uczestnicy i medaliści Igrzysk Olimpijskich, medaliści Mistrzostw świata i z aktualnymi mistrzyniami Europy na czele.

Jak wspomnieliśmy turniej poświęcamy pamięci, zmarłego rok temu profesora Zbigniewa Czajkowskiego, jednego z najlepszych trenerów współczesnej szermierki na świecie.

Jego sylwetka znacząco zapisała się na niwie naukowej (Doctor Honoris Causa AWF Katowice), a także, a może przede wszystkim w działalności sportowej, jako wychowawca wielu pokoleń trenerów i szermierzy. Uczniowie profesora przynieśli polskiemu sportowi dziesiątki medali, od igrzysk olimpijskich począwszy (złoty medalista z Tokio 1964, Egon Franke), poprzez mistrzostwa świata i Europy (złota medalistka mistrzostw Europy, Magdalena Jeziorowska)

Profesor Czajkowski walczył o niepodległość naszego kraju na frontach II wojny światowej, był więziony m.in., w łagrze w Workucie, a po uwolnieniu wstąpił do marynarki wojennej i na okręcie ORP Ślązak uczestniczył w walkach na Morzu Śródziemnym i Atlantyku, za co odznaczono go Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Komandorskim i Orderem Odrodzenia Polski.

Uważamy, że tak znacząca dla polskiego sportu  postać, zasługuje na godne upamiętnienie.