Konferencja z cyklu „Polska myśl szkoleniowa w lekkoatletyce”. Cz. IV

W dniach 15-16 czerwca 2019 r. w katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki odbyła się konferencja „Trening mistrzowski w lekkoatletycznych biegach wytrzymałościowych”.

Konferencja z cyklu „Polska myśl szkoleniowa w lekkoatletyce” była organizowana już po raz czwarty – w 2013 r. tematyka dotyczyła biegów przez płotki, w 2015. - biegów sprinterskich a w 2017 r. - lekkoatletycznych rzutów.

Organizatorami cyklicznych konferencji są polskie uczelnie wychowania fizycznego (na przemian Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej oraz Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) a także Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Współpraca środowiska naukowego i trenerskiego pozytywnie skutkuje wydaniem okolicznościowych pozycji książkowych, dostępnych wyłącznie dla uczestników obrad.

Tegoroczna konferencja miała okolicznościowy charakter, gdyż organizowana była w 100-lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i poprzedzała 65. Memoriał Janusza Kusocińskiego, który odbywał się na pobliskim Stadionie Śląskim.

W czasie konferencji, w której uczestniczyło blisko 100 osób przeprowadzono wykłady, zajęcia praktyczne oraz dyskusje w ramach „okrągłego stołu”.

Pierwsze dwie prezentacje dorobku trenerskiego należały do wybitnych postaci polskiej myśli szkoleniowej w biegu na 800 m – Sławomira Nowaka (szkoleniowca opiekującego się 7-krotnym rekordzistą świata Wilsonem Kipketerem) oraz Zbigniewa Króla (trenera, m.in. Adama Kszczota).

Obrady „okrągłego stołu”, w których uczestniczyło 12 najbardziej znanych szkoleniowców z obszaru biegowych konkurencji wytrzymałościowych (poza wspomnianymi wyżej, w dyskusji wzięli udział m.in. Janusz Maciejewski, Janusz Wąsowski, Jan Pazner czy Andrzej Wołkowycki) znacznie wybiegały poza przewidziany wymiar czasu.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja z pokazem praktycznym ma mgr Michała Pietrzaka – olimpijczyka (2012, 2016) a obecnie doktoranta w AWF w Katowicach.

W czasie konferencji sfinalizowano okolicznościowy „Ranking najlepszych biegaczy wytrzymałościowych w 100-letniej historii PZLA”. Jedną z oryginalnych nagród odebrała najlepsza w punktacji kobiet – Lidia Chojecka.

Konferencja dedykowana była niedawno zmarłemu prof. Joachimowi Raczkowi, w przeszłości trenerowi szkolenia centralnego w Polskim Związku Lekkiej Atletyki.

prof.dr hab. Janusz Iskra

Klknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię fotografii z konferencji

„Trening mistrzowski w biegach wytrzymałościowych” to tytuł kolejnej edycji konferencji organizowanej przez Zakład Lekkiej Atletyki AWF Katowice przy współudziale Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Konferencja odbędzie się 15 czerwca w przeddzień Memoriału J.Kusocińskiego w Auli AWF Katowice.

Celem konferencji jest popularyzowanie myśli treningowej polskich trenerów w obszarze biegowych konkurencji wytrzymałościowych. Spotkanie trenerów i naukowców kontynuacja cyklu konferencji organizowanych naprzemiennie w Opolu i Katowicach od roku 2013 (kolejne edycje 2015 i 2017r.)..

Podczas konfererncji odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki z udziałem JM Rektora AWF Katowice prof. dr hab. Adama Zająca. Jednym z punktów będzie finalizacja rankingu na najlepszego biegacza na średnie i długie dystanse w 100-letniej historii PZLA.

Konferencja ma mieć charakter panelowy z wykładami zaproszonych gości - doświadczonych trenerów lekkoatletycznych konkurencji biegowych. Podsumowanie konferencji odbędzie się w formie panelu dyskusyjnego, pozwalającego na wymianę doświadczeń w zakresie tematyki konferencji.

W związku z problematyką konferencji i tradycją z poprzednich spotkań organizatorzy planują publikację  książkową „Trening mistrzowski w biegach wytrzymałościowych”. Pozycja ta będzie dostępna tylko dla uczestników konferencji.