Konferencja prasowa „Zaburzenia uprawiania hazardu i problemowe korzystanie z Internetu wśród piłkarzy"

Oskar Kozikiewicz


Zaburzenia uprawiania hazardu i problemowe korzystanie z Internetu wśród piłkarzy" to pierwsze w Polsce badanie, poświęcone problemowi uzależnienia od hazardu wśród piłkarzyZapraszamy na konferencję prasową, w trakcie której ogłosimy wyniki tego badania i odpowiemy na pytanie, czy piłkarze to grupa osób, która jest szczególnie narażona na uzależnienie od hazardu.

 W badaniach wzięło udział 50 klubów piłkarskich z województwa śląskiego, które w sezonie 2017/2018 i 2018/2019 brały udział w rozgrywkach do piątego poziomu. W sumie objęto badaniem 817 sportowców.

- Ta grupa społeczna praktycznie pozostawiona jest poza dociekaniami badawczymi i szerszymi próbami poznania specyfiki zaangażowania w pieniężne gry losowe - zarówno w Polsce jak i na świecie - mówi autor badań, dr Andrzej Szymański z Akademii Wychowania Fizycznego im. J Kukuczki w Katowicach. Do tej pory, podobny projekt zrealizowała jedynie Federacja Zawodowych Graczy (PPF – Professional Players Federation) w 2014 roku w Wielkiej Brytanii oraz zespół naukowców pod kierunkiem M. Grall-Bronnec, który w latach 2013-2014 zbadał wyczynowych sportowców (w tym piłkarzy) na terenie wybranych krajów europejskich (w Hiszpanii, Francji, Grecji, Irlandii, Włoszech, Szwecji i Wielkiej Brytanii). Podstawowym celem badań było pogłębienie wiedzy dotyczącej zaburzenia uprawiania hazardu oraz problemowego korzystania z internetu przez piłkarzy w Polsce.  - Podjęliśmy się opisu udziału piłkarzy w grach hazardowych, a także rozpoznania zjawiska problemowego korzystania z internetu przez piłkarzy, z uwzględnieniem e-hazardu oraz określenia skali zjawiska zagrożenia badanych zawodników zaburzeniami uprawiania hazardu oraz problemowego korzystania z internetu. – dodaje autor badań.

Wyniki badań potwierdzają hipotezę, że piłkarze należą do grupy podwyższonego ryzyka grania hazardowego. Spośród przebadanych osób, 8% piłkarzy wykazuje symptomy nałogowego uprawiania hazardu. Stąd jedną z głównych rekomendacji wynikających z badań jest podejmowanie działań profilaktycznych  zapobiegających uzależnieniu od hazardu i możliwych zagrożeń z nim związanych.

 

Konferencja odbędzie się online 30 czerwca o godzinie 12:30.
Join Zoom Meeting
https://us04web.zoom.us/j/72505288645?pwd=ZlVPVlp5b0RxSFM4amdwOTBqWFN0UT09

Meeting ID: 725 0528 8645
Password: 5m8heB  

 

W konferencji udział wezmą:

  • Maja Ruszpel – moderacja
  • Dr Andrzej Szymański – autor badań
  • Dr Ewa Krzyżak-Szymańska – realizator

Projekt „Zaburzenia uprawiania hazardu i problemowego korzystania z internetu wśród piłkarzy” zrealizowano ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.